آفتاب سوختگی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آفتاب سوختگی امروزه اثرات زیانبار ناشی از تابش پرتوهای ماورإ بنفش برهیچکس پوشیده نیست. پرتوهای ماورإ بنفش با نفوذ در لایه های عمقی اپیدرم سبب بروز واکنشهای فتوشیمیای وبیوشیمیایی گوناگونی میشود و به سلول ها و تخریب بافتهای DNA که با تخریب ساختار پوست ،آزاد کردن رادیکالهای آزاد، آسیب رسانی کلاژن موجب بروز پدیده هایی چون آفتاب سوختگی ،پیری زودرس پوست و نهایت سرطان پوست می شوند. بخشی از پرتوهای ماورإ بنفش نور خورشید توسط لایه اوزون (که بخش عمده آن در لایه استراتوسفر قرار که UV دارد) جذب می گردد.
با تخریب جدی لایه اوزون در سالهای اخیر ،متاسفانه میزان پرتوهای مضر به زمین می رسند، بیشتر گشته که این امر موجب افزایش شدید آمار سرطانهای پوستی گردیده است. پوست آقایان عمدتاً در مقایسه با پوست خانم بیشتر در معرض اثرات مخرب و نا مطلوب محیطی قرار دارد. نور خورشید،شرایط نامطلوب جوی نظیر گرما، سرما یا UV این اثرات مخرب عمدتاً شامل پرتوهای خشکی هوا و همچنین آلودگی هوا می باشند.

همچنین اصلاح صورت و حمام قبل از برنامه طبیعت گردی نیز فرآیندی است که با از بین بردن لایه محافظ طبیعی پوست، صورت آسیب پذیری آنرا در برابرعوامل نامطلوب محیطی بیشتر می نماید. دیگر اینکه ، از آنجائیکه میزان مصرف فرآورده های بهداشت و مراقبت از پوست توسط آقایان در مقایسه با خانم ها کمتر است. اثر تخریبی عوامل ذکر شده نیز با سرعت و شدت بیشتری نمود پیدا می کند .
اگرچه اندازه غدد مترشحه چربی در آقایان از خانم ها کوچکتر است اما به علت ترشح بالاتر هورمون تسترون در آقایان و در مقابل، ترشح بیشتر هورمون استروژن در خانم ها، میزان ترشح چربی در پوست آقایان بطور متوسط حدود ۲ برابر پوست خانم ها می باشد. این ترشح چربی موجب پدید آمدن دانه های سرسیاه یا سر سفید درسطح پوست میگردند
اثرات سودمند اشعه خورشید به پوست :
به جذب کلسیم واستحکام استخوان ها کمک می کند. – ویتامینD – تشکیل ملانین ( رنگ دانه های سیاه پوست ) و افزایش ضخامت پوست ، بابت محافظت شخص در برابر تشعشعات ماوراء بنفش می گردد.
اثرات فیزیولوژیک : تحریک گردش خون پوست وهمچنین باعث افزایش تولید هموگلوبین ( رنگدانه گلبولهای قرمز خونی ) در پوست می گردد. – خاصیت استریل کنندگی و ضد میکروبی – اثرات روانی آفتاب باعث آرامش و تسکین بیشتر می شود.
اثرا ت مضر: واکنشهای حاد که شامل سرخی ناشی از آفتاب می شود. – در ارتفاعات بلند بدلیل کاهش غلظت اتمفسرشدت تشعشعات ماوراء بنفش بیشتر است . در انسان سرخی ناشی از اشعه ماوراء بنفش به طور طبیعی ۲ تا ۸ ساعت پس از تماس بروز می کند معمولاً هر قدر تماس بیشتر و شدید تر باشد ، سرخی زود تر بروز می کند . سرخی پس از ۱۶ الی ۲۴ ساعت به حداکثر میزان خود رسیده و پس از ۷۲ ساعت شروع به کاهش یافتن می کند. نکته مهم در این است که قبل از بروز هر گونه شواهد آشکاری از سرخی پوست ، دوره ای مخفی وجود دارد که طی این مدت فرد از تماس بیش از حد خود با نور خورشید آگاه نیست. زمان معادل برای ایجاد سرخی در پوست غیر برنزه در آفتاب ظهردر یک روز غیر ابری در وسط تابستان ۱۲ الی ۲۰ دقیقه است.
درمان : استفاده از مخلوط یخ و شیر یا کمپرس آب سرد باعث تخفیف مختصه علائم آفتاب سوختگی می گردد ولی تجویز آسپرین در فواصل دو ساعته در آفتاب سوختگی شدید نیز می تواند صورت گیرد.
پیشگیری : – استفاده از ویتامینE – تماس با نور خورشید باید به حداقل برسد. – استفاده از کلاه یا پوشش مناسب دیگر. – باید حداقل ۲۰ دقیقه قبل از تماس با نور خورشید از ضد آفتابها استفاده کرد و در مدت تماس با نورخورشید باید این ترکیبات برروی پوست وجود داشته باشد . – ضد آفتابها را باید پس از تعریق زیاد و با شستن صورت مجدداً استفاده کرد. – از استعمال ضد آفتاب بدورچشم ها و زخم های بازخودداری شود. – توصیه می شود جهت جلوگیری از دهیدراته شدن ( خشک شدن ) پوست روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. – عینکهای ضد آفتاب نه فقط باعث محافظت چشمها از اشعه ماوراء بنفش می گردد، بلکه چین و چروک در اطراف پلک نیز پیشگیری می کنند. – نشستن زیرسایه درخت روش خوبی برای محافظت از آفتاب نیست چون بازتاب نور از سنگها، برف و یخ باعث می شود که بیش از ۵۰ درصد اشعه مجدداً برگشت کرده و به پوست برخورد می کند.
منبع: بیاموز

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نشانی هتل پردیس

اصفهان / شهرستان مبارکه
اسماعیل ترخان / حاشیه زاینده رود

تلفن مشاوره و رزرو

1000 5246 31 98+
1020 5246 31 98+